Anchor Brand R110V115, Water cooler, 100-R110V-115
    Catalog # 100-R110V-115
    Our Price
    Description
    Features & Notes
    Minimum Order Quantity 1, Minimum Order UOM EA, UOM Conversion 1 EA = 1 EA, Price UOM EA
    Water cooler, 100-R110V-115, Anchor Brand R110V115
    Features & Benefits:
    • 5/8 inch LH Standard inert gas fittings - 1/4 inch FPT
    • Rotary Gear Pump 1.7 GPM at 50 psi
    • Visible water level and water flow sight glass
    • Thermal overload
    Category Attributes:
    • Applications: MIG/TIG
    Specifications:
    • Working Cap. [Nom]: 15,000 Btu
    • Capacity Vol. [Nom]: 3 gal
    • Cord Length: 8 ft
    • Frequency [Nom]: 50.0 Hz; 60.0 Hz
    • Height [Nom]: 14 3/4 in
    • Length [Nom]: 23 in
    • Pressure [Nom]: 50 psi; 80 psi
    • Material: Stainless Steel
    • Voltage [Nom]: 115.00 VAC; 230.00 VAC
    • Width [Nom]: 11 in