Coxreels 170-112WL-1-100, 100W Series Welding Hand Crank Twin Line Hose Reel, Used With 100 ft Oxygen-Acetylene Twin Line Welding Hose Sold Separately
Coxreels 170-112WL-1-100, 100W Series Welding Hand Crank Twin Line Hose Reel, Used With 100 ft Oxyge
    Catalog # 170-112WL-1-100
    Our Price
    PROP 65 WARNING: Reproductive Harm
    Description
    Features & Notes
    Minimum Order Quantity 1, Minimum Order UOM EA, UOM Conversion 1 EA = 1 EA, Price UOM EA
    100W Series Welding Hand Crank Twin Line Hose Reel, Used With 100 ft Oxygen-Acetylene Twin Line Welding Hose Sold Separately, Coxreels 170-112WL-1-100
    Product Information
    • Coxreels 100W Series Welding Hand Crank Twin Line Hose Reels
    Product Details
    • Compact solid one piece, heavy gauge steel U-shaped frame with open drum design
    • Durable proprietary CPCTM powder coat process
    • Rolled edges and ribbed discs provide strength and safety
    • Composite bearing for smooth rotation
    • Adjustable tension brake to prevent free-wheeling during operation, transport, or storage
    • Direct hand crank rewind.
    Includes
    • Hand Crank Hose Reel Only
    • 100 ft Oxygen-Acetylene Twin Line Welding Hose Sold Separately
    Specifications
    • Bearing Type: Composite
    • Brand: COXREELS
    • Country of Origin: US
    • Drum Width: 9-1/2 in
    • Hazmat: NO
    • Height [Nom]: 13 in
    • Hose Type: Twin Line Welding Hose; Oxygen-Acetylene
    • Length [Nom]: 12 in
    • Stock Status: In Stock
    • Type: 100W Series Hand Crank Twin Line Welding Hose Reel