Best Welds 18F25R, 18F TIG Torch Package, Water Cooled, 350 A, Flex Head, 1-Pc 25 ft Cable, Braided Rubber, 900-18F-25-R
Best Welds 18F25R, 18F TIG Torch Package, Water Cooled, 350 A, Flex Head, 1-Pc 25 ft Cable, Braided
    Catalog # 900-18F-25-R
    Our Price
    Description
    Features & Notes
    Minimum Order Quantity 1, Minimum Order UOM EA, UOM Conversion 1 EA = 1 EA, Price UOM EA
    18F TIG Torch Package, Water Cooled, 350 A, Flex Head, 1-Pc 25 ft Cable, Braided Rubber, 900-18F-25-R, Best Welds 18F25R
    18F TIG Torch Package, Water Cooled, 350 A, Flex Head, 1-Pc 25 ft Cable, Braided Rubber. This item is identified by brand Best Welds, part number 18F25R, SKU 900-18F-25-R.
    Features & Benefits:
    • Meets or exceeds OEM quality and performance
    • Complies with industry standard part number
    Specifications:
    • Angle [Nom]: 60°
    • Amps [Max]: 300 A
    • Cable Length [Nom]: 25 ft
    • Cooling Method: Water
    • Handle Type: Smooth
    • Head Type: Flex
    • Material: Braided Rubber
    • Process: TIG Welding
    • Series: 18F
    • Type: 18F Water Cooled Torch Package