Best Welds ECCR20I, Steel Ground Clamp, 200 A, #2, 900-EG-200
    Catalog # 900-EG-200
    Our Price
    Description
    Features & Notes
    Minimum Order Quantity 1, Minimum Order UOM EA, UOM Conversion 1 EA = 1 EA, Price UOM EA
    Steel Ground Clamp, 200 A, #2, 900-EG-200, Best Welds ECCR20I
    Steel Ground Clamp, 200 A, #2. This item is identified by brand Best Welds, part number ECCR20I, SKU 900-EG-200.
    Features & Benefits:
    • Galvanized steel plated
    • Large hex screw cable connection assures safe cable connection every time
    • Pure copper braided shunts allows both jaws to carry welding current
    Specifications:
    • Throat Depth [Nom]: 3.28 in
    • Amps [Nom]: 200 A
    • Cable Cap. 2: #2
    • Jaw Opening [Nom]: 1 in