Best Welds EG300, Steel Ground Clamp, 300 A, 1/0 Cable Cap, 900-EG-300
    Catalog # 900-EG-300
    Our Price
    Description
    Features & Notes
    Minimum Order Quantity 1, Minimum Order UOM EA, UOM Conversion 1 EA = 1 EA, Price UOM EA
    Steel Ground Clamp, 300 A, 1/0 Cable Cap, 900-EG-300, Best Welds EG300
    Steel Ground Clamp, 300 A, 1/0 Cable Cap. This item is identified by brand Best Welds, part number EG300, SKU 900-EG-300.
    Features & Benefits:
    • Galvanized steel plated
    • Large hex screw cable connection assures safe cable connection every time
    • Pure copper braided shunts allows both jaws to carry welding current
    Specifications:
    • Throat Depth [Nom]: 4.57 in
    • Amps [Nom]: 300 A
    • Cable Cap. 2: 1/0
    • Jaw Opening [Nom]: 1.5 in