Best Welds TGC300, Ground Clamp, 300 A, Tweco Style, Thru 3/0, 900-TGC-300
    Catalog # 900-TGC-300
    Our Price
    Description
    Features & Notes
    Minimum Order Quantity 1, Minimum Order UOM EA, UOM Conversion 1 EA = 1 EA, Price UOM EA
    Ground Clamp, 300 A, Tweco Style, Thru 3/0, 900-TGC-300, Best Welds TGC300
    Ground Clamp, 300 A, Tweco Style, Thru 3/0. This item is identified by brand Best Welds, part number TGC300, SKU 900-TGC-300.
    Features & Benefits:
    • Contoured handle lever for easy jaw opening
    • Large contact area assures positive grounding
    • Conductor body holds the cable securely
    Specifications:
    • Throat Depth [Nom]: 3.86 in
    • Amps [Nom]: 300 A
    • Cable Cap. 2: 3/0
    • Jaw Opening [Nom]: 2 in