Best Welds TGC500, Ground Clamp, 500 A, Tweco Style, Thru 4/0, 900-TGC-500
    Catalog # 900-TGC-500
    Our Price
    Description
    Features & Notes
    Minimum Order Quantity 1, Minimum Order UOM EA, UOM Conversion 1 EA = 1 EA, Price UOM EA
    Ground Clamp, 500 A, Tweco Style, Thru 4/0, 900-TGC-500, Best Welds TGC500
    Ground Clamp, 500 A, Tweco Style, Thru 4/0. This item is identified by brand Best Welds, part number TGC500, SKU 900-TGC-500.
    Features & Benefits:
    • Contoured handle lever for easy jaw opening
    • Large contact area assures positive grounding
    • Conductor body holds the cable securely
    Specifications:
    • Throat Depth [Nom]: 2.64 in
    • Amps [Nom]: 500 A
    • Cable Cap. 2: 4/0
    • Jaw Opening [Nom]: 1 in